Direnç İmalatı

Direnç imalatı, tellerin seramik veya porselen taş üzerine sarılmasıyla başlar, Direnç tellerinin üzeri yüksek sıcaklığa dayanıklı ( 1800°C ), özel karışımlı ilaçla kaplanmaktadır. Özel karışımlı malzemenin amacı telinin fazla kızarmaması, direnç yükte iken ısınan tellerin hareket ederek kısa devre olmasını engellemektir.

Porselen Direnç İmalatı

Wattlı Dirençler, Sıcaklıkla değerinin değişmemesi ve yüksek akımlara karşı dayanıklı olması için üretilen direnç türüdür. Telli dirençler yapı olarak, Nikel-Krom, Nikel-Gümüş yada konstantan karışımlarından oluşmaktadır.

Wattlı Direnç İmalatı

Ayarlı direnç çeşitlerinde, direnç üretilirken farklı iki aralıktaki direnç değeri boyunca ayarlanabilecek şekilde üretilirler. Böylece ayarlı direncin bağlandığı noktanın gerilimi ya da bağlandığı noktadan geçen akımı ayarlama olanağı olur. Ayarlı dirençler de sabit dirençler gibi çeşitli kılıflarda üretilir. direnç imalatında sizlerin isteğine göre özel olarak üretim yapmaktayız.

Dirençler ne amaçla kullanılır?

  • Devreden geçen akımı sınırlamak
  • Devrenin besleme gerilimini bölüp küçülterek diğer elemanların çalışmasını sağlamak
  • Devre elemanlarının yüksek akımdan zarar görmesine engel olmak

Direnç İmalatı ve Teknik Bilgiler

Çeşitlerine göre dirençlerin farklı kullanım alanları vardır. Direnç, yukarıda da belirttiğim görevleri sebebiyle neredeyse tüm elektronik devrelerde bulunmaktadır. Fakat kullanım alanlarına göre diğer tipteki dirençler farklı görevlerde de kullanılırlar. Potansiyometre gibi ayarlı dirençler, dimmer devresi gibi çıkış sinyalini kontrol etmek istediğimiz devrelerde sıklıkla kullanılırlar. LDR tipi dirençler, üzerlerine düşen ışık şiddetine göre davranan bir sensör görevi görürler; ışığa duyarlı devrelerde kullanılırlar. NTC-PTC termistörleri ise üzerlerine uygulanan ısıya göre davrandıklarından dolayı yine bir sensör görevi görerek ısıya duyarlı devrelerde kullanılırlar.

ISITÜRK Rezistans Direnç Üretim Safhası: Bu tablodaki direnç ölçüleri standart dirençleri temsil eder gün boyu devrede kalmasını düşünülerek hesaplanmış ve detaylı olarak boyutlandırılmıştır. Bu dirençler dışındaki özel direnç imalatı firmamız tarafından, üretim aşamasına konulur. Arzu edilen değişik çap, boylarda ve farklı tel sarım isteklerinde özel direnç üretimi yapılmaktadır.

Direnç İmalatı ve Teknik Bilgiler: Direnç telleri, seramik veya porselen taş üzerine sarılmaktadır. Direnç tellerinin üzeri yüksek sıcaklığa dayanıklı ( 1400°C ), özel karışımlı yeşil harçla kaplanmıştır. Özel karışımlı malzemenin amacı rezistans telinin fazla kızarmaması, direnç yükte iken ısınan tellerin hareket ederek kısa devre olmasını engellemektir. Wattlı dirençler tabi soğuma esasına göre imal edilmektedir.


Diğer Sayfalarımızı İncelediniz Mi ?